Mobilność edukacyjna - kadra

“Creativity is like a key, because it opens your mind.”

“Creativity is like a key, because it opens your mind” - te słowa przyświecały grupie nauczycieli naszej szkoły, którzy w ramach realizacji projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” wzięli udział w szkoleniu “Promoting Creativity, Critical Thinking and Problem-Solving in the classroom”, zorganizowanym przez Erasmus Learning Academy SRL. Kurs odbył się 4-10 lutego 2024 r. w słonecznym Palermo. Wzięło w nim udział ośmioro pedagogów.

Szkolenie miało na celu wyposażenie uczestników w różne strategie, narzędzia oraz pomysły dostosowane do ich potrzeb, aby inspirować uczniów do kreatywności i krytycznego myślenia poprzez innowacyjne i interesujące metody nauczania oparte na uczeniu się poprzez doświadczenie.

W trakcie warsztatów nie tylko intensywnie trenowaliśmy umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ale przede wszystkim zdobywaliśmy wiedzę na temat edukacji formalnej, nieformalnej i pozaformalnej, krytycznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów. Poznaliśmy sposoby aktywizowania uczniów wykorzystujące kreatywne myślenie w twórczym rozwiązywaniu problemów oraz we wzajemnej współpracy w grupie. Zapoznaliśmy się też z narzędziami ICT, które zachęcą uczniów do aktywniejszej pracy na zajęciach. Wiele spośród prezentowanych metod było dla nas prawdziwym odkryciem, najcenniejsze wydaje się to, że wszystkie z nich mogliśmy wykorzystać w praktyce i przez chwilę poczuć się jak uczniowie. Były też takie, którymi już wcześniej pracowaliśmy, a udział w szkoleniu ukazał nam możliwość korzystania z nich w odmienny sposób. Nowo poznane sposoby pracy  z uczniami będziemy mogli zastosować zarówno na lekcjach poszczególnych przedmiotów, jak i w trakcie godzin wychowawczych. Dzięki temu nasi podopieczni nie tylko rozwiną kreatywność i nauczą się szukać nieszablonowych sposobów rozwiązywania problemów, ale też będą empatyczną i lepiej zintegrowaną grupą.

Sympatyczne włoskie trenerki spędzały z nami również czas po południu i wieczorami, oprowadzając nas po Palermo, opowiadając o tym klimatycznym, zachwycającym mieście i polecając restauracje, w których można zjeść najlepszą pizzę.

Bardzo dziękujemy naszej Pani Dyrektor Bożenie Luderze, gdyż to dzięki jej wysiłkom mogliśmy zdobywać wiedzę i umiejętności w tak pięknym miejscu, jakim jest Sycylia. Udział w szkoleniu i chwile relaksu w scenerii słonecznego Palermo sprawiły, że wróciliśmy do Polski wypoczęci i z głowami pełnymi pomysłów do pracy z podopiecznymi. Mamy nadzieję, że uda nam się przenieść choć część tej twórczej i gorącej jak włoskie słońce atmosfery na nasze zajęcia.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej

Utworzono dnia 17.02.2024, 12:56