C5 - Turcja

Utworzono dnia 09.08.2023

Dzień pierwszy pobytu w Turcji rozpoczęliśmy uroczystym powitaniem w szkole przez naszych tureckich kolegów i koleżanki. Mieliśmy również okazję zobaczyć ich szkołę i okolicę. Odbyły się także zajęcia z łucznictwa, na których poznaliśmy sztukę celnego strzelania z łuku. Naszym kolejnym przystankiem był stadion piłki nożnej drużyny Fenerbahce oraz okoliczny klub sportowy. Dzień zakończyliśmy kolacją wraz z pięknymi widokami na Cieśninę Bosfor.

Zosia M.

Dzień drugi i trzeci.

Drugiego dnia naszej mobilności, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się do szkoły, aby przedstawić innym nasze prezentacje na temat cyberprzemocy i jej konsekwencji. Kolejnym wyzwaniem było stworzenie plakatów oraz odegranie scenek, które miały za zadanie przedstawić zło i szkody jakie wyrządza przemoc w Internecie. Ostatnim punktem naszej wtorkowej wycieczki była wspólna kolacja w Sancaktepe Social Facilities Restaurant.

Środę natomiast rozpoczęliśmy zwiedzaniem parku miniatur w Istambule. Mieliśmy możliwość obejrzenia najsłynniejszych tureckich budowli w pomniejszonej wersji. Naszą następną atrakcją była stara rezydencja tureckich sułtanów Topkapi Palace. Poznaliśmy historie budynku oraz zobaczyliśmy w jakich warunkach mieszkali. Gwoździem dzisiejszego dnia był meczet Hagia Sophia pełniący rolę muzeum, a naszą kolejną atrakcją było zwiedzanie starożytnej zatopionej cysterny. Później udaliśmy się na Grand Bazaar, a dzień zakończyliśmy wspólną kolacją połączoną z zabawą taneczną.

Klaudia C., Wojtek G.

Dzień czwarty i piąty

Czwartego dnia naszej wizyty w Turcji zawitaliśmy do pobliskiej szkoły, gdzie mieliśmy okazję poznać i zagrać w azjatycką grę - GO Game, która jest tam niesamowicie popularna. Po skończonych rozgrywkach wróciliśmy na kolejne zajęcia. Tym razem było to ozdabianie ramek charakterystycznymi znakami, jak i symbolami danego kraju. Wkrótce potem odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów i małych upominków. Dzień zakończyliśmy zabawą w cudownej atmosferze tańcząc i śpiewając do tradycyjnych piosenek oraz delektując się lokalną kuchnią.

Ostatni dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy zajęciami artystycznymi i malowaniem tradycyjnych symboli „evil eye”. Po zrobieniu arcydzieł pojechaliśmy na tradycyjny turecki bazar. Następnie wybraliśmy się na lunch w szkole, po którym odbyły się zajęcia taneczne na świeżym powietrzu - wszyscy wspólnie ćwiczyliśmy zumbę. Naszym kolejnym punktem programu był spacer po dzielnicy Kadikoy. Ostatni wieczór zakończyliśmy wspólną kolacją, po której przyszedł czas na pełne wzruszeń pożegnanie z wszystkimi uczestnikami projektu.

Magda K. i Zuza T.

Turcja