C4 - Polska

Utworzono dnia 09.08.2023

Dzień pierwszy

Uczniowie kaszowskiej Jedynki goszczą od poniedziałku 6 marca 2023 r. w swoich domach i szkole uczestników międzynarodowego projektu Kindness against cyberbullying , który realizowany jest w ramach programu Erasmus +. Nasi zagraniczni koledzy dotarli do Krakowa w doskonałych humorach. Szczególnie podekscytowani byli Włosi, którym na lotnisku najbardziej spodobał się śnieg.

To już czwarte spotkanie naszych uczniów z rówieśnikami z Włoch, Litwy, Rumunii i Turcji. Tym razem gospodarzem jest gmina Liszki i kaszowska Jedynka. Uczestnicy przez cały tydzień będą realizować zajęcia programu Erasmus + i wymieniać się doświadczeniami w tym zakresie.

W pierwszym dniu wizyty gości powitał wójt gminy Liszki – pan Paweł Miś , pani Anna Maślanka – dyrektor GZEAS-u, pani Anna Bijak – księgowa GZEAS –u, pani Bożena Ludera – pełniąca obowiązki dyrektora SP nr 1 w Kaszowie, rodzice i oczywiście sami uczniowie szkoły. W remizie OSP Kaszów nasi podopieczni zaprezentowali swoje talenty muzyczne, taneczne i teatralne, a całość uświetnił występ zespołu Ziemia Lisiecka, któremu serdecznie dziękujemy za obecność.

Po południu cała grupa odwiedziła Kraków, zwiedziła najpiękniejsze zakątki miasta oraz podziemia krakowskiego rynku.

Dzień drugi

Drugi dzień programu Erasmus+ upłynął uczestnikom na wspólnej zabawie integracyjnej i prezentowaniu efektów swojej pracy projektowej dotyczącej cyberprzemocy.

Uczniowie pracowali w grupach, w zespołach międzynarodowych. Przeprowadzono quiz o Polsce, w którym największą wiedzą wykazała się grupa z Rumunii. W dalszej części, podczas gry w kalambury, uczestnicy pracowali z rzeczownikami abstrakcyjnymi, nazywającymi emocje oraz przedstawiali swoje prezentacje dotyczące konsekwencji cyberprzemocy zarówno dla ofiary jak i przestępcy. Po lunchu uczestniczyli w warsztatach z zespołem Ziemia Lisiecka. Wspólnie tworzyli muzykę, grając na bum bum rurkach i uczyli się tańczyć polkę.

Dzień trzeci

Minął trzeci już dzień wspólnej pracy i integracji uczestników programu Erasmus +. Podczas środowego spotkania uczniowie brali udział w warsztatach na temat: Rodzaje cyberprzemocy. Omówili problem przemocy w mediach społecznościowych, stworzyli profil osoby znęcającej się i ofiary. Zastanawiali się także nad sposobami radzenia sobie z przemocą w Internecie oraz jej konsekwencjami dla ofiary i osoby znęcającej się.

Aby umilić trudy wytężonej pracy pierwszej części dnia, po południu uczestnicy udali się do Krakowa. Zwiedzając Wawel, zapoznali się z historią Polski i podziwiali siedzibę pierwszych królów. Następnie spacerowali mokrymi, ale pięknymi ulicami Krakowa i chłonęli klimat miasta.

Dzień czwarty

Podczas czwartkowych warsztatów uczestnicy rozmawiali na temat mocy, jaką mają słowa i czyny względem drugiego człowieka. Dyskusja przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze, a uczniowie wykazali się dojrzałością i trafnością swoich poglądów.

Kolejna część dnia poświęcona była występom muzycznym włoskich uczniów, pokazowi gimnastyki artystycznej uczennicy z Turcji i prezentacji na temat relacji polsko-tureckich.

Wieczorem, przy folkowej muzyce na żywo i pokazie regionalnych tańców, wszyscy uczestniczyli w uroczystej kolacji, podczas której zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

Dzień piąty

Nadszedł ostatni dzień wizyty uczestników programu Erasmus w kaszowskiej Jedynce. Piątek upłynął uczniom na zwiedzaniu kopalni soli w Wieliczce oraz wizycie w opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem zabytków naszej kultury i z dużym zainteresowaniem słuchali historii powstania tych miejsc. Późnym popołudniem goście z Włoch, Rumunii, Litwy i Turcji pożegnali się z naszymi uczniami i wyruszyli w drogę powrotną do swoich krajów. Te niezapomniane dni na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Dzięki programowi nawiązały się przyjaźnie, nowe relacje, a uczniowie mieli możliwość obcowania na co dzień z językiem angielskim.

Utworzono dnia 09.08.2023, 21:31