C5 – Rumunia

Utworzono dnia 17.01.2022

Clean Water Clean Future- czas podsumowań

Aby podsumować działania w ramach projektu Erasmus+ Clean Water Clean Future, nasza koordynatorka projektu – p.o. Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie Bożena Ludera wraz z nauczycielkami p. Renatą Such i p. Joanną Sroką udała się w dniach 28.05 – 03.06.2023 do Rumunii. Podczas spotkania koordynatorów i nauczycieli ze wszystkich współpracujących z nami państw (Portugalii, Rumunii, Turcji i Macedonii Północnej) odbyły się m.in. zajęcia warsztatowe z przedstawicielami organizacji pozarządowej Arta na temat przeprowadzania akcji proekologicznych w szkole; rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych na temat ich możliwości wspierania akcji oszczędzania wody w podległych im placówkach; dyskusje, które zaowocowały stworzeniem szkolnych planów oszczędzania wody oraz zajęcia warsztatowe. Przedstawiciele partnerskich szkół opowiedzieli o rozwiązaniach, które udało im się wprowadzić u siebie. Podsumowano również trzyletnią wspólną pracę projektową i przygotowano materiały do sprawozdań i raportów końcowych.

Odwiedziliśmy Instytut Fizyki Lasera Plazmowego, w którym naukowcy pracują nad laserową świecą zapłonową. Rumuńscy gospodarze pokazali nam także zabytki Bukaresztu oraz Transylwanii.

Mamy nadzieję, że dzięki doświadczeniu zdobytemu w ramach projektu Clean Water Clean Future programu Erasmus+ uda nam się pomyślnie kontynuować oraz nawiązać współpracę z zagranicznymi szkołami promując jednocześnie naszą szkołę i gminę na arenie międzynarodowej. Dostrzegamy wiele korzyści dla uczniów, wynikających z uczestnictwa w takich programach. Nie tylko rozwijają oni umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ale też zdobywają wiedzę na temat ważnych problemów świata współczesnego i poznają kulturę innych krajów europejskich.

Rumunia

Utworzono dnia 09.08.2023, 21:27