C4 - Polska

Utworzono dnia 17.01.2022

W naszej szkole, pod bacznym okiem p.o. dyrektora szkoły - pani Bożeny Ludery, rozpoczęła się kolejna wizyta uczniów z krajów Europy w ramach programu Erasmus+. Tym razem w projekcie udział biorą uczniowie z Portugalii, która jest głównym koordynatorem działań, Turcji, Macedonii, Rumunii i oczywiście Polski. Tematem obecnego projektu jest Clean Water Clean Future, a zagadnieniem realizowanym na terenie kaszowskiej Jedynki – Water and the Future.

Dzisiejszego dnia uczestnicy zostali powitani przez władze naszej gminy – panią Annę Maślankę i panią Agnieszkę Kocot. Przedstawiciele szkoły zaprezentowali tradycyjne polskie tańce, zaśpiewali piosenki i przeprowadzili quiz o Polsce. W drugiej części dnia goście udali się do Krakowa i zwiedzili podziemia rynku.

Młodzież wraz z opiekunami do piątku będzie dokonywać działań związanych z tematem zanieczyszczenia wody, analizować powody i skutki jej skażenia, uczestniczyć w wykładach dotyczących zasobów wodnych oraz rozwijać kompetencje językowe.

Dzień drugi

Wtorkowe zajęcia młodzieży uczestniczącej w programie Erasmus + upłynęły na warsztatach z pracownikami Instytutu Ochrony Przyrody PAN z Krakowa. Tematem przewodnim był problem zanieczyszczenia wody i jego skutków zarówno dla przyrody jak i człowieka. Uczniowie „budowali” zdrową i chorą rzekę, oglądali krople wody pod mikroskopem, odkrywali żywe organizmy w jej składzie, badali czystość wody przy pomocy profesjonalnych narzędzi. Próbowali także wcielić się w wynalazców, którzy prezentują swoje pomysły na zmniejszenie zanieczyszczenia wody.

Drugą część dnia spędzili na warsztatach muzycznych i tanecznych z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”.

Dzień trzeci

Kolejny dzień aktywności młodzieży w ramach programu Erasmus+ upłynął na warsztatach z przedstawicielem Fundacji Aktywności i Edukacji Społecznej FAES z Krakowa. Uczniowie analizowali na nich styl życia oparty na zasadach: reduce, reuse, repair, refuse. Tworzyli także własne kampanie dotyczące ochrony naszego środowiska oraz kreatywnie pracowali nad ich promowaniem.

Po części edukacyjnej udali się do Wieliczki, gdzie zwiedzali podziemia kopalni soli.

Dzień czwarty i piąty

Młodzież realizująca tematy programu Erasmus+ związane z wodą odwiedziła w czwartek oczyszczalnię ścieków w Piekarach. Tam, podczas warsztatów, uczestnicy pogłębili swoją wiedzę o zagadnienia dotyczące funkcjonowania oczyszczalni. Zastanawiali się także nad relacjami między środowiskiem przyrodniczym i działalnością człowiekiem, a tworząc w grupach fotobudkę, znakomicie się integrowali. Wieczorem wszyscy bawili się wspólnie na Folk Show w Skansenie Smaków, gdzie zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus+.

Piątkowy dzień przeznaczono na zwiedzanie Krakowa. Nasi goście wraz z opiekunami zobaczyli m.in. Wawel, Kazimierz oraz Rynek Główny.

Utworzono dnia 09.08.2023, 21:26