C3 - Macedonia Północna

Utworzono dnia 17.01.2022

Macedonia Północna

Niezwykły i bardzo inspirujący czas spędziliśmy w Macedonii Północnej. Razem z kolegami z Macedonii, Turcji, Portugalii i Rumunii realizowaliśmy tam zajęcia w ramach projektu Erasmus+ "Clean Water Clean Future".

Pierwszego dnia po przylocie do słonecznego Kavadarci zostaliśmy serdecznie przywitani przez uczniów szkoły goszczącej – Goce Delcev. Zaprezentowali nam oni historię Macedonii oraz przedstawili najważniejsze informacje na jej temat. Mieliśmy również okazję poznać tradycyjne tańce. Wtorek rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych z uczestnikami z innych krajów. Zwiedziliśmy elektrownię wodną, wykonaliśmy wspólnie plakaty dotyczące oszczędzania wody oraz prezentowaliśmy informacje na temat naszych krajów, regionów i szkół oraz zużycia wody w naszych krajach. Podszkoliliśmy również umiejętność gry w siatkówkę. W kolejnym wyjątkowym dniu mieliśmy okazję zobaczyć zapierające dech w piersiach Jezioro Ochrydzkie, klasztor Świętego Nauma i piękne miasteczko - Ochrydę. Wywarło ono na nas ogromne wrażenie. Dowiedzieliśmy się też, jak wyrabia się biżuterię z „pereł ochrydzkich” i jak produkowany był papier w średniowieczu. W czwartek z samego rana udaliśmy się do zakładu produkcji wód butelkowanych Kozuvcanka. Podczas lunch’u zachęciliśmy wszystkich do wspólnej zabawy, tańcząc w rytm przebojów muzycznych z krajów naszych towarzyszy. Czas wolny przeznaczyliśmy na wyjście do parku rozrywki. Piątek był dniem wyjątkowym. Odwiedziliśmy stolicę kraju Skopje i kanion Matka. Mieliśmy przyjemność udać się na klimatyczny rejs łodzią i podziwiać niezwykłe widoki. Otaczające wodę góry i odwiedzona przez nas jaskinia zapadły nam w pamięć. Spacerowaliśmy też po centrum stolicy, podziwiając jej okazałe zabytki.

Wyjazd dostarczył nam wielu wrażeń - nowe przyjaźnie, wzruszenia, doświadczenia. Z niecierpliwością czekamy na nasze koleżanki i kolegów, bo już wkrótce będziemy ich gościć w Polsce.

Macedonia Północna

Utworzono dnia 09.08.2023, 21:25